Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A modellváltás segít abban, hogy az intézmények jobban tudjanak integrálódni a gazdasági, társadalmi környezetükhöz.
Ideje volt, hogy új struktúrában működjenek a modellváltó egyetemek – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium az innovatív, versenyképes felsőoktatási működési modellek magyarországi bevezetésének előkészítéséért felelős miniszteri biztosa kedden az M1 aktuális csatornán.
Pavlik Lívia felidézte: tavaly kezdődött meg a modellváltás, amikor a Corvinus Egyetem alapítványi fenntartásba került, idén pedig még két budapesti és négy vidéki egyetemre vár ugyanez. Hozzátette: mind a hat érintett intézménynek – az Állatorvostudományi Egyetemnek, a Miskolci Egyetemnek, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnek (MOME), a Neumann János Egyetemnek, a Soproni Egyetemnek és a Széchenyi István Egyetemnek – megvan a maga sajátossága.
A budapesti egyetemekkel kapcsolatban az egyedi képzési struktúrákat emelte ki: egyedül az Állatorvostudományi Egyetemen képeznek állatorvosokat, a MOME animációs képzései pedig nemzetközi szinten is elismertek. A vidéki intézményekkel kapcsolatban a térségükben betöltött gazdasági motorizáló szerepüket hangsúlyozta. Megjegyezte: a modellváltás segít abban, hogy az intézmények jobban tudjanak integrálódni a gazdasági, társadalmi környezetükhöz.
A miniszteri biztos a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az egyetemek és a helyi, térségi gazdaságfejlesztés kapcsolatáról azt mondta: az intézmények a kutatás-fejlesztés és az innováció motorjai tudnak lenni a helyi kis- és középvállalatok esetében, de ehhez az is kell, hogy rugalmasabb működési környezetük legyen annál, mint amit az állami, minisztériumi fenntartás biztosítani tud.
Pavlik Lívia megerősítette: a modellt váltó egyetemeken továbbra is biztosított lesz az állami ösztöndíjas képzés.
(MTI)